×

Çocuk Diş Hekimliği Uygulamalarımız;

Diş Çekimi (süt dişi ve daimi dişler):

Diş çekimi, anestezi altında dişin alınmasıdır.

Diş çekimi için ayrıntılar   >>>


Diş Dolgusu, Kanal tedavisi

Süt dişleri zamanı geldiğinde düşerek yerlerini daimi dişlere bırakır; ancak çürüdüklerinde, ağrı, apse, ağız kokusu, beslenme problemleri gibi sıkıntılar oluşturur. Zamanından önce çekildiklerinde ise; dişlerde çapraşıklıklar, konuşma ve çiğneme sorunları ortaya çıkar. Bu nedenle; çürük süt dişleri tedavi edilerek, düşme zamanı gelinceye kadar ağızda tutulmalıdır. Bunun içinde doktorunuzun önerisi dolgu veya kanal tedavisini yaptırmanız gerekmektedir. Aşağıdaki şekilde beyaz diş dolgusu aşamaları gösterilmektedir.


Fissür Örtücü Uygulaması

Fissür örtücü uygulaması

Süt ve daimi azı dişlerinin çiğneme yüzeylerinde bulunan çukurcuklara fissür denmektedir. Çocuklarda görülen tüm çürüklerin % 80-90’ını fissür çürükleri oluşturmaktadır. Çocuğunuzun düzenli diş fırçalama alışkanlığı olmasına rağmen fırçanın ulaşamadığı bu derin çukurcuklarda maalesef diş çürükleri meydana gelebilir. Fissür örtücü uygulaması kısa sürede ağrısız bir şekilde uygulanan dişe herhangi bir zararı olmayan dişlerin çiğneyici yüzeylerinde bulunan bu çukurcukların bir materyal (rezin-cam ionomer vb) örtülmesi işlemidir.


Flour uygulaması

Flour, dişlerin çürümesini engelleyen, dişlerin yapısına katılarak onları kuvvetlendiren bir elementtir. Bakterilerin meydana getirdiği asit oluşumunu da engelleyerek dişleri korumaktadır.


Koruyucu ve Önleyici Uygulamalar (Flour Uygulaması, Fissür Örtücü, vb.)

Çocukların diş sağlığı ve çürükleriyle ilgili yapılan araştırmalara göre; çocuklarda çürük sıklığı, hem süt dişlenme (2-6 yaş arası) döneminde hem de karışık dişlenme (7-12 yaş arası) döneminde %90’lara ulaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle, çocuğun gelecekteki ağız ve diş sağlığını ve en önemlisi genel sağlığını da (bir tek çürük diş bile birçok hastalığa neden olabilmektedir) koruyabilmek için çürükten koruyucu yöntemlerin uygulanması büyük önem taşımaktadır. Diş hekimleri, çocuğun diş ve yaş gelişimine göre doğru zamanda bu koruyucu ve önleyici uygulamaları yaparak çocukların ağız ve diş sağlıklarını olduğu kadar genel sağlıklarını da önemli ölçüde etkileyen diş çürüklerinden korumuş olurlar.

Çocukluk döneminde aşağıdaki koruyucu diş hekimliği uygulamaları yapılmalıdır;

Çocuk diş hekimliği uygulamalarının başarısında bir çok faktörün rolü vardır ancak başarının temelini hasta-hekim ilişkisi oluşturmaktadır. Kurulan iletişim sayesinde çocuğun korku ve endişesi azaltılabilir, kendini güvende hissetmesi, uyumlu olması ve rahatlaması sağlanır.

Çocukların Süt Dişleri Neden Tedavi Edilmelidir?Çocuk diş muayene

1) Çocuğun büyüme ve gelişim açısından en aktif olduğu dönemde beslenme açısından süt dişleri büyük rol oynar.

2) Çocukların konuşmayı öğrendiği bu dönemde kelimeleri doğru telaffuz etmeleri açısından önemlidir.

3) Süt dişlerinin diğer bir görevi ise daimi dişlerin yerini koruması ve onların doğru yerlerine sürmelerini sağlamasıdır.

 

Referanslar

Site içerisinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

copyright © 2019

tr Türkçe
X