×

Dişeti Hastalığının Belirtileri :

Aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçı varsa dişeti tedavi için, diş hekimine gitmelisiniz;

  1. Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi diş eti kanamasıdır
  2. Diş etlerinde kızarmalar,
  3. Diş ile dişeti arasından iltihap geliyorsa
  4. Ağızda sürekli bir kötü koku ve kötü tat hissi olmasıSağlıklı Dişler

Dişeti Hastalıkları (Periodontoloji)

Periodontoloji, diş çevresi dokularda (dişeti, alveoler kemik, periodontal ligament) meydana gelen hastalıklarla ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Dişeti İltihabı  (Gingivitis) :

Diş ve çevre dokular üzerinde biriken bakteri plağının dişetlerini etkileyerek iltihaplandırmasıdır. Dişetlerinde kızarıklık, şişme, kanama, kaşınma hissi ve dişetinin sıkılığını kaybederek dişten uzaklaşmasına neden olur.

Düzenli diş bakımı  yapılmaması durumunda sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Kanamadan dolayı diş fırçalama bırakılmamalıdır. Daha özenle ve daha sık fırçalanmalıdır. Eğer durumda düzelme olmuyorsa,  bir diş hekimine muayene olunmalı ve gerekli tedaviler yaptırılmalıdır.

Dişeti Hastalığının Tedavisi

Dişler üzerinde biriken plak neticesinde oluşan diş taşlarındaki mikroorganizmaların fırçalama ve diş ipi kullanımı ile sizin tarafınızdan tamamıyla temizlenmesi imkansızdır. Bu nedenle ultrasonik aletler ile diş hekimi tarafından temizlenmesi uygun olacaktır.

Diş eti hastalıklarının ileri aşaması olan periodontitis’e zamanında müdahale edilmezse, dişi yerinde tutan kemiği ve lifleri eriterek dişte sallanmaya hatta dişin kaybedilmesine yol açabilir. Bu hastalığın tedavisinde, diştaşı ve bakteri plağının temizliğini takiben hasta dokular lokal anestezi altında küretaj denen yöntem ile uzaklaştırılır.

Dişleri çevreleyen sert yumuşak dokulara periodonsium denir. Periodonsium hastalıklarının tedavisi hastalığın ilerleme seviyesine göre değişir. Gingivitiste diş taşları temizlenir, hastalara oral hijyen eğitimi verilir. Periodontitiste diş eti cebi içindeki ve kök yüzeyindeki  taşların da küretajla temizlenmesi gerekir.

Dişeti hastalığı nasıl önlenir?

Periodontal hastalığın önlenmesinde en önemli görev kişinin kendisine düşmektedir. Dişleri sağlıklı bir durumda sürdürmek için, günlük ağız bakımı işlemleri ile (diş fırçalama ve diş ipliği kullanma) bakteriyel diş plağının uzaklaştırılması gerekmektedir. Dişhekimine düzenli aralıklarla gidilmesi de aynı derecede önemlidir. Günlük ağız bakımı işlemleri diştaşı oluşumunu en az düzeye indirebilir, ancak tamamen önleyemeyebilir. Diş fırçası, diş ipliği veya diğer temizlik araçları ile ulaşılamayan bölgelerin bir diş hekimi tarafından değerlendirilmesi mevcut diş plağı ve/veya diştaşının uzaklaştırılması açısından gereklidir.

Neler Dişeti Hastalığına sebep olur?

  1. Ağız bakımının kötü ve düzensiz yapılması
  2. İlaç kullanımı (doğum kontrol hapları, anti-depresanlar vb.)
  3. Stres
  4. Kötü beslenme
  5. Genetik faktörler

Dişeti tedavisinin fiyatı / ücreti nedir?

Diş eti tedavisinin ücreti, diş etlerinin  durumuna ve uygulanacak tedaviye  göre değişmektedir. Kliniğimizde yapılan muayeneden sonra, daha net bilgi verebiliriz.

Kliniğimiz Gebze’de

Kliniğimiz, Kocaeli’nin Gebze İlçesindedir. Darıca, Bayramoğlu ve Dilovası’na yakındır.


TDB’nin diş etiyle ilgili videosu?


Diş eti hastalıkları ve böbrek yetmezliği arasındaki ilişki var mıdır? Cevap aşağıdaki video da. 

SAĞLIKLI AĞIZ VE DİŞLER, BÖBREK, AKCİĞER, SOLUNUM SİSTEMİ VE DİĞER ORGANLARIN SAĞLIKLI OLMASINA ÖNEMLİ KATKI SAĞLAR ve genel sağlığın önemli bir belirleyicisidir.

Referanslar

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

copyright © 2018

tr Türkçe
X