×

Diş Hekimi ve Diş Tedavisi Korkum Var? Ne Yapmalıyım?

1. Kendinizi rahat ve güvende hissettiğiniz, samimi, tecrübeli ve ilgili bir diş hekimi seçmelisiniz.

2. Tedavi başlamadan önce, diş hekiminize korkularınızdan bahsediniz. Korkularınız nedenlerini belirtirseniz, diş hekiminiz bunun üstesinden gelmeniz için size yardımcı olacaktır.

3. Tedaviye başlamadan, diş hekiminizden tedavinin aşamalarını anlatmasını isteyiniz.

4. Tedavi esnasında herhangi bir nedenle işleme ara vermek isterseniz, bunu tedavi başlamadan diş hekiminizle aranızda bir işaret ile (mesela, elinizi kaldırma) belirleyebilirsiniz.

5. Tedavilere basit bir işlemle başlanabilir, tek seferde tüm işlemleri yaptırmak zorunda değilsiniz. Zaten hastalarımızın hemen hepsi ilk işlemden sonra korkularını yenmektedirler.

6. Tedaviye başlamadan önce kliniği gezmek, diş hekimi ve çalışanlarla sohbet etmek sizi rahatlatabilir.

7. Randevularınızı sabah saatlerine almayı tercih edin. Sabah saatleri, günün stres ve yoğunluğunun en az olduğu zaman dilimidir, sizin olumlu düşünmenizi ve rahat olmanızı sağlayacaktır.

8. Diş hekimine 6 ayda bir gidiniz. Böylece hem büyük işlemlerden kaçınabilir, hem de ortama daha rahat alışabilirsiniz. Alıştığınız ortamda da, korkuların olmaz ya da çok azalır.

9. Mevcut korkuların önemli bir kısmı eski teknolojiler ve uygulamalarla ilgilidir. Şu anda diş hekimliği teknolojileri ve tedavi yöntemleri oldukça gelişmiştir. Sizin rahat ve konforunuzu sağlayacak özelliklere sahiptir.

10. Diş hekimi korkusunun önemli bir kısmı iğneyle ilgilidir. Modern kliniklerde, diş iğnesinin acısını çok azaltan yöntemler kullanılmaktadır. 

Referanslar

Site içerisinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

copyright © 2019

tr Türkçe
X