×

Estetik Diş Dolgusu Nedir ?

Dişin doğal görünümünün elde edilebildiği, doğal dişten ayırt edilemeyecek renk ve görünüme sahip dolgulardır. Estetik dolgu maddesi kompozit olup, halojen ışınla sertleşir. Dişlere kimyasal olarak bağlanırlar.

Estetik Dolgu Hangi Durumlarda Yapılır ?

  • Çürük dişlerin tedavisinde
  • Kırık dişlerin onarılması, normal diş formu sağlanmasında
  • Dişler arasındaki boşlukların kapatılmasında
  • Dişlerde diş boyu uzatma gibi şekil değişikliği yapılmak istendiği, estetik değiştirme durumlarında
  • Dişlerde renk değişikliği olan durumlarda uygulanabilir.

Estetik dolguları kendi dişlerimiz gibi kullanabiliriz. Oldukça dayanıklıdırlar. Yılda bir bakımı, cilası yapıldığında uzun yıllar kullanılabilir. Normal yapılması gereken ağız bakımı ile estetik dolguların ömrü uzatılabilir.

Tedavi Süresi

Yapılacak estetik dolgunun hangi dişlere yapılacağı, dişin durumu, madde kaybının miktarı gibi etkenler tedavi süresini belirler. Süre uzasa da tek seansta yapılabilir.

Estetik Dolguların Ömrü Ne Kadardır ?

Dolgunun ömrü kişinin ağız bakımıyla alakalıdır. Dişte herhangi bir çürük oluşmamışsa estetik dolguyu değiştirmek gerekmez. Estetik dolguda oluşabilecek renk değişikliği gibi durumlar rutin (yılda bir) yapılan cilalama işlemi ile engellenebilir. Böylece estetik dolgunun ömrü uzatılmış olunur.

Estetik Dolguların Bakımı Nasıl Olmalı ?

Estetik dolguların bakımı, diğer dişlerimizin bakımı ile aynıdır. Özenle fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Referanslar

copyright © 2020

tr Türkçe
X