×

Ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızın korunması için önemlidir. Dişte yapılacak tedavilerin, diş hekimliği konusunda üniversite eğitimi almış diş hekimleri (mümkünse tecrübeli) tarafından yapılması gerekir ki dişte oluşan problemler kalıcı ve sağlıklı olarak çözülsün. Herhangi bir ağrımız ve problemimiz olmasa bile diş hekimine kontrol amaçlı gidilmesi gerekir. Böylece fark edilemeyen bir diş ya da diş eti sorunu, daha büyük problemlere sebebiyet vermeden belirlenmiş olur. Dişte yaşanan sıkıntı ve problemlere hızlı müdahale için ikamet edilen yere yakın ya da size ulaşımı kolay bir kliniğe gidilmesinde fayda vardır.

Diş, bazı insanlara basit gelse de aslında çok önemli bir organımızdır. Çene yapımız dişlere bağlıdır. Hayat için çok önemli olan yemek yeme işlemini dişlerimiz ile yaparız.

Bu sebep ile dişlerimiz ne kadar uzun süre sağlıklı bir şekilde ağzımızda o kadar durur ise bizim için o kadar faydalı ve iyi olur. Dişlerde yaşanan herhangi bir sorunda dişimizi kaybetmemek için tedavi etmek için hemen diş hekimine gidilmelidir. Özellikle sahte (yani diş hekimliği üniversite diploması olmayan) dişçilerden uzak durmak gerekir.

Ağız ve diş sağlığı

Öncelikle diş sağlığına özen göstermek ile beraber, bunun için dişler düzenli periyotlarda fırçalanmalı ve belli periyotlar halinde (tavsiye edilen en az 6 ayda bir kere) diş hekimine kontrole gidilmek ile beraber, yaşanan diş sağlığı ile ilgili sağlık problemlerinde de diş hekiminin ya da hekimlerinin olduğu bir diş kliniğinde tedavi olunmalıdır.

“Dişhekimliği mesleğinin doğası gereği ciddi enfeksiyon risklerinin bulunduğu ve mesleki faaliyetlerde bunların bertaraf edilebilmesi için sterilizasyondan tek kullanımlık malzeme kullanılmasına kadar çeşitli önlemler uygulanmaktadır.

Dişhekimliği eğitimi almayanların genellikle ilkel yöntemlerle ve sağlık koşullarına uymaksızın hizmet sunması sebebiyle pek çok hastalığın bireylere bulaşmasına sebep olabildikleri genel yaşam deneyimleriyle bilinmektedir. Diğer taraftan, ülkemizde dişhekimliğinin akademik eğitimle kazanılan bir meslek olarak kabul edilmesinin nispeten yeni olması sebebiyle kimi bölgelerde  dişhekimi sayısındaki yetersizlikler kadar dişhekimi dağılımındaki dengesizliğin de etkisiyle, “dişçi” adıyla bilinen ve herhangi bir mesleki eğitim almaksızın basit dişhekimliği işlemlerini görerek öğrenip uygulayan kişiler kimi zaman tek başlarına kimi zaman da bir dişhekiminin muayenehanesinde, dişhekiminin diplomasıyla “perdelenerek” hizmet sunmaktadırlar.

Diğer taraftan, sahte dişhekimi olarak adlandırılan bu kişilerin mesleki bilgi sahibi olmamaları sebebiyle, genellikle diş çekmek suretiyle tedavi (?) yaptıkları ve bu suretle bireylerde diş kayıplarını arttırdıkları da bir diğer gerçektir. Kişilerde ortaya çıkan dişsizlik yeni ve daha büyük sağlık sorunlarına neden olmakta daha pahalı tedavi seçeneklerini gündeme getirmektedir.

Tabiplik alanında “cerrahi müdahale yapan sahte tabip” olgusunun sık karşılaşılan bir durum olmaması, sahte tabiplerin eylemlerinin enfeksiyon yayılımına sebep olmaması, eylemin sonuçlarının genellikle topluma yayılmayıp ilgili birey üzerinde gerçekleşmesi de gözetildiğinde sahte tabip ile sahte dişhekiminin eylemlerinin etkileri arasındaki niteliksel farklılık görülmektedir. ” [1]

Sahte dişçilerin genelde temizlik ve hijyene dikkat etmediği tahmin edilen bir durumdur. Bunun için, Kocaeli’nin Gebze, Darıca, Çayırova, Dilovası ilçelerinde ya da yakınlarında ikamet edenler için, diş kliniği (halk diliyle dişçi) söz bahis olduğunda temiz ve hijyenik olmasına dikkat edilmelidir. Tabii aynı durum diğer il ve ilçeler yaşayanlar içinde geçerlidir.

Dt. Ayşegül Öztürk Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Gebze dişçi klinikleri ve muayenehaneleri arasında yer alan Dt. Ayşegül Öztürk Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği, diş tedavilerinizde size yardımcı olmayı görev  bilir.

Diş Kliniğimizin konumu aşağıda verilmiştir;

İletişim Bilgilerimiz ise şunlardır;

ADRESİMİZ: Hacıhalil Mah. Yeni Bağdat Cad. No: 452 Kat:1 Gebze/Kocaeli (Gebze Stadının Girişinin Karşısında)

TELEFONLARIMIZ

📱: 0 505 402 41 41

📞: 0 262 6419462

💬: WHATSUP: 0 505 402 41 41

RANDEVU AL >>

Referanslar

[1]: http://www.tdb.org.tr/tdb/v2/haber_goster.php?id=1739
[2]: Referanslar

copyright © 2020

tr Türkçe
X