×

Diş tabakalarının altında, damar ve sinirlerin bulunduğu yerin herhangi bir nedenle iltihaplanması durumunda yapılması gereken tedaviye kanal tedavisi (endodonti) denir. Dişin sinirlerinin alınıp, kanallarının steril edilmesi ve kanal dolgu maddesi ile doldurulması işlemidir.

Kanal tedavisinin, amacı çürükler dolayısıyla kaybedilebilecek kötü durumdaki dişlerin, mikroplu tüm kısımlarının temizlenerek, uzun süre daha ağızda kalmasını sağlamak, diş kayıpları dolayısıyla oluşabilecek hem maddi hemde manevi açıdan sizleri zorlayacak daha ileri tedavilerin önüne geçmektedir.

Dişin anatomik yapısı

Eğer dişin kök kanallarındaki canlı doku veya pulpa (pulpa = damar ve sinir paketi), halk arasındaki tabiriyle sinirler, iltihaplanmışsa veya canlılığını sürdüremeyecekse kanal tedavisi gerekir.

Yıllar önce hasar görmüş olan dişler kurtarılamadıklarından dolayı hemen çekilirdi. Ancak kanal tedavisi sayesinde bu dişler biyolojik olarak öldüklerinde bile içi temizlenip diğer dişleri rahatsız etmeyecek hale getirip tekrar dolgu yapılarak kullanılırlığı tekrar kazandırılıp ağzınızda bir diş eksikliğini engellemiş olursunuz.

Kanal Tedavisinin Aşamaları:

Endodonti
Kanal Tedavisinin Aşamaları
 1. Öncelikle ağrısız ve acısız bir tedavi olması için dişe anestezi yapılır.
 2. Çürük temizlenip, dişin özüne ulaşılınca hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır,sinir ve doku artıkları temizlenir.
 3. Kök ucuna kadar diş kanalı genişletilir şekil verilir ve uygun solisyonlarla kanal yıkanır, böylece kanal steril hala getirilir.
 4. Kanala ilaç konularak iyileşme beklenir, bir sonraki seansta dişte iyileşme varsa kanal kanal dolgu maddeleri ile doldurulur.

Kanal tedavisi yapılması esnasında, ağrı olur mu?

Kanal tedavisi, anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Tedavi esnasında, hasta ağrı hissetmez.  Ancak bazen uygulama esnasında anestezi yapılmış olmasına rağmen pulpaya ilk temas edildiğinde ufak bir acı hissedilmektedir.  Pulpa içerisine yapılan ilave anestezi ile bu durumun üstesinden gelinebilmektedir.

Kanal tedavisi seansları arasında ve tedavi bitimi sonrasında dişin canlı kısımları koparılmış olduğu için kök ucunda oluşan küçük yara sebebiyle birkaç gün ufak ağrılar hissedilebilmektedir. Ve bu hassas dönem içerisinde dişin üzerine çiğneme basıncı geldiği zaman ağrı olabilmektedir. Tedaviyi takip eden bir hafta içerisinde bu şikayetler giderek azalır ve kaybolur.

Ağrım geçmezse ne yapmalıyım?

İlerleyen zamanlarda ağrınız hala devam ediyorsa kanal dolgusu eksik veya yetersiz yapılmış olabilir, bu durumda genellikle ‘retreatment’ adı verilen, kanal dolgusunun sökülerek, kök kanalının temizlenip, yeniden doldurulması işlemi uygulanır.

KANAL TEDAVİSİ BELİRTİLERİ VE TEŞHİSİ

Kanal tedavisine ihtiyaç duyan hastalar, genelde hiçbir dış etken olmadan başlayan ani ve şiddetli ağrı duyarlar.  Özellikle gece uykudan uyandıran ağrı da dişin pulpasının (damar ve sinir paketi) iltihaplandığının önemli belirtisidir.

Hastanın ağrı duymadığı çok derin çürüklerde ise diş ölmüştür ve dişin kök ucunda lezyon oluşumu vardır. Bu tip vakaların teşhisi, yüzde şişme olmasıyla ya da ilgili bölgenin röntgenin çekilmesi sonucu diş hekimi tarafından konur.

Yüzde şişlik oluşturan dişin, şiş indikten sonra çekilmesi gerektiğiyle ilgili yanlış bir düşünce bulunmaktadır. Bu durumdaki diş bile kanal tedavisi (endodonti) yapılarak kurtarılabilir ve diğer sağlıklı dişler gibi size yıllarca hizmet edebilir.

Kanal tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

 • Uyuşukluk geçene kadar yemek yenmemelidir.
 • Dişin üzerine basıldığında kök ucunda hafif ağrı olması normaldir, eğer şiddetli ağrı ve şişlik olursa randevu gününü beklemeden hekiminize başvurun, hekiminiz pansumanlarla şişliği giderecektir.
 • Geçici dolgu dişte uzun süre kalmamalıdır. Hekiminizin ikinci seans için vermiş olduğu randevu gününe mutlaka uyunuz.
 • Seanslar arasında geçici dolgu düşerse diş açık kalmamalıdır, hemen hekiminize gidip geçici dolguyu yeniletmelisiniz.
 • Kanal tedavisi yapılan dişle sert gıdalar tüketilmemelidir, tüketildiği taktirde dişte kırılma meydana gelebilir.
 • Çiğneme ve ısırma sırasında hafif ağrı, zonklama olması normaldir.
 • Ağrı oluyorsa, ağrı kesici kullanmakta herhangi bir sakınca yoktur.
 • Doktorunuz antibiyotik verdiyse, belirtiler geçmiş olsa da kutu bitene kadar kullanmalısınız.
 • İlk 24 saat içinde ağır spor egzersizlerden kaçının.

Kanal tedavisinin fiyatı / ücreti nedir?

Dişin durumuna, ve ağızda bulunduğu yere göre ücret değişmektedir. Kliniğimizde yapılan muayeneden sonra size daha ayrıntılı ve net bilgi verebiliriz.

Kliniğimiz Nerde?

Kliniğimiz, Kocaeli’nin Gebze İlçesindedir. Darıca, Bayramoğlu, Çayırova, Dilovası’na yakındır. 


Aşağıdaki videoda kanal tedavisi ve post uygulanması 3d (3 boyutlu) animasyonla gösterilmiştir.

Aşağıdaki videoda kanal tedavisi ve sonrasında “pin” uygulanması 3 boyutlu animasyonla gösterilmiştir.


Referanslar

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

copyright © 2020

tr Türkçe
X