×

Ortodonti; diş düzensizliklerinin ve çapraşıklarının düzeltilmesi, çene bozukluklarının tedavisi, vb tedavileri içerir.

Ortodontik tedaviler, dişlerdeki çapraşıklığı ve çeneler arasındaki uyumsuzluğu düzelterek; sadece estetiğe yönelik olmayıp, ileride olması muhtemel dişeti hastalıkları ve alt çene eklemindeki problemleri önlemenin yanı sıra çiğneme fonksiyonunu ve bozuk olan konuşmayı düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca, hastanın toplum içinde kendine olan güvenini artırarak psikolojik destek sağlamaktadır.

Ortodontik Tedavi Her Yaşta Yapılabilir mi?

Ortodontik tedavide yaş sınırı yoktur. Ancak yaşa göre tedavi
planlaması ve süresi değişebilir.

ORTODONTİK TEDAVİ NEDEN ÖZELLİKLE ERKEN YAŞTA YAPILMALI?

Karışık dişlenme döneminde sut dişleri ve kalıcı dişler yer değiştirirken kalıcı dişlerin tam oturamadığı iskeletsel çene darlıkları mevcut olabilir. Erken yaşta yapılan ortodontik tedaviyle çene genişletmeleri sağlanabilir ve ileri yaşta ihtiyaç duyulacak olan çene ameliyatının önüne geçilebilir. Ayrıca yüksek masraflardan kurtulmuş olursunuz. Düzgün, estetik bir çene ve diş yapısı için 12 yaş öncesinde, bir uzmanının görüşünü almanızı tavsiye ederiz.

ORTODONTİK TEDAVİNİN FAYDALARI

Kısaca faydaları şunlardır;

 • Hasta daha estetik bir gülüşe ve görünüşe kavuşur.
 • Çeneler ve dişler arası ilişki düzeleceği için çiğneme ve konuşma fonksiyonu en iyi duruma gelir.
 • Dişlerin çapraşıklığı giderileceği için dişler kolay temizlenebilir, böylece çürük oluşumu ve dişeti hastalıkları önlenmiş olur.
 • Dişlerin hatalı kapanışı düzeleceği için ileri de oluşabilecek eklem rahatsızlıklarının önüne geçilmiş olur.
 • Erken yaşta iskeletsel problemler giderilerek cerrahi operasyona gerek kalınmamış olur.

ŞEFFAF PLAKLARLA ORTODONTİK TEDAVİ

Hastaya özel hazırlanmış özel şeffaf (saydam) plaklar ile diş düzensizliklerinin, diş çapraşıklıklarının düzeltilmesi işlemidir.

ŞEFFAF PLAKLARLA ORTODONTİK TEDAVİ

Çarpık, seyrek ya da düzensiz dişler birçok kişinin ortak sorunudur. Çene ve yüzle uyumlu düzgün sıralanmış dişler, psikolojik ve bedensel sağlığın vazgeçilmez bir parçasıdır. İnsanların sosyal yaşantısını da doğrudan etkilemektedir. Ortodontik diş problemlerini tedavi etmede en başarılı ve dolayısıyla en çok tercih edilen geleneksel diş telleri ve sabit düzelticilerdir.  Bunların yanında yavaş yavaş “Şeffaf plaklar” da önemli olmaya başlamıştır. Şeffaf plak teknolojisi modern ortodontiye yeni alternatifler getiriyor. Yüksek etki gücüne sahip ve estetik olan şeffaf plaklar, iskeletsel bir problemin olmadığı vakalarda çocuk ya da yetişkin her yaşta uygulanabilir.
Bu yöntemde, diğer ortodontik tedaviler gibi tel kullanılmaz.
Şeffaf plaklar, dişlerin hareket etmesi istenen pozisyona göre üretilir. Bir plak 15 gün boyunca takılır.
Daha sonra diğer plak kullanmaya başlanır. 
Öncelikle hastadan panoromik film, ağız içi ve dışı fotoğraf ve çenelerin ölçüleri alınıp, ücretsiz olarak analiz yapılır. Daha sonra bilgisayar ortamında oluşturulan sistem ile tedavinin sonunda nasıl olacağını hasta 3D olarak görebilir.

ŞEFFAF PLAKLARLA ORTODONTİK TEDAVİ

Şeffaf plakların bir gün içinde yaklaşık 20-22 saat takılması gereklidir. Yemek yerken, sıcak çay ve kahve içerken ve soğuk dondurma yerken şeffaf plakları çıkartmak gerekir.
Günde iki defa ılık su ile diş fırçası yardımıyla temizliği yapılır.
13 yaş ve üzeri herkese rahatlıkla uygulanabilir.

ŞEFFAF PLAKLARLA ORTODONTİK TEDAVİNİN AVANTAJLARI

 • Şeffaf plaklar oldukça estetiktir, neredeyse  görünmezdir, dişlerinize düzeltici bir aparey taktığınızı farkedilmesi oldukça zordur.
 • Şeffaf plaklarla tedavi konforludur, ağız içinde batma, yara oluşumu yoktur. Plak ayrıca hastanın sesine ve konuşmasına da etki etmez.
 • Şeffaf plaklar  kolaylıkla takıp çıkartılabilir; bir şey içerken, yemek yerken ya da diş fırçalarken plaklarınızı zahmetsizce çıkartabilir ve istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.
 • Kolaylıkla diş macunu ve diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Plaklar ayrıca ağız ve diş bakımı sırasında da çıkarılabilir. 
 • Kısa sürede etkin ve gözle görünür sonuçlar elde edilmektedir.
 • Şeffaf plaklarla tedavi planı, daha başlangıç aşamasında simülasyonlarla yapılır. Bundan dolayı hastaya tedavinin bitiş zamanı baştan söylenebilir.

ORTODONTİ TEDAVİSİ ÜCRETİ NEDİR?

Ücret kullanılacak şeffaf plak sayısına göre ve yapılacak işlemlere değişiklik göstermektedir. Ücret, kliniğimizdeki muayene ve analiz aşamasından sonra kesinleşmektedir.

Kliniğimiz Nerde?

Kliniğimiz, Kocaeli’nin Gebze İlçesindedir. Darıca, Bayramoğlu, Çayırova, Dilovası’na yakındır. 


“ŞEFFAF PLAKLARLA ORTODONTİK TEDAVİ” VİDEOSU

Bu videoda şeffaf plaklar değiştikçe, dişlerdeki  düzelmeler gösterilmiştir. 


ŞEFFAF PLAKLARLA İLGİLİ TVDE HABER

Referanslar

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle diş hekiminin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

copyright © 2020

tr Türkçe
X