×

Porselen lamine, lamine diş, yaprak porselen, yaprak diş, porselen laminate veneer olarak da adlandırılan, porselen lamina dişler estetik diş hekimliği uygulamalarının en çok tercih edilenidir.  Porselen laminalar, estetik amaçlı olarak, özellikle ön grup dişlere uygulanabilen çok ince porselen kaplamalardır. İnce olmasından dolayı halk arasında  yaprak diş veya yaprak porselen olarak da adlandırılabilmektedir.

Tedavinin esası, dişlerin sadece ön yüzeylerinden çok az miktarda malzeme kaldırılarak, üzerinin laminate porselen (laminate veneer) kaplamalar uygulanmak suretiyle mükemmel renk ve doku uyumlu estetik dişler ile kaplanmasıdır.

Porselen lamina diş

LAMİNALAR KİMLERE YAPILIR?

Porselen lamineler, estetik amaçlı diş tedavileri olmakla birlikte, her estetik diş tedavisi isteyen kişiye uygulanması mümkün değildir. Porselen lamine tedavisi yapılabilecek durumları şöylece özetleyebiliriz.

1-Renklenmelerin varlığında (Beyazlatmaya rağmen estenilen beyazlığa ulaşılamayan veya ulaşılamayacak lekelenmelerde. Özellikle florazis, yaşlanmaya bağlı olarak diş renginin koyulaştığı durumlar, endodontik tedavi sonrası meydana gelen renklenmeler, antibiyotik lekelenmesi, hipokalsifikasiyon, tetrasiklin lekelenmesi vb),

2-Aralıklı (diestema) dişlerin varlığında,

3-Ortodontik tedaviyi gerektirmeyecek kadar hafif çapraşıkların ve diş eğriliklerinin varlığı halinde,

Özellikle yaşa bağlı olarak, zamanla sararmış ve madde kaybına uğrayarak boyutu küçülmüş dişlerinden memnun olmayıp, genç bir görünüme sahip olmak istenmesi halinde,

4-Ön dişlerde kırık, çürük gibi nedenlerle oluşan madde kayıplarının varlığı halinde,

lamine diş tedavisi uygulanabilir. Ancak, 18 yaşından küçüklere, çene bozuklukları olanlara, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkları olanlara veya ileri derecede dişeti çekilmesi olanlara porselen lamina uygulanmaz.

LAMİNELERİN AVANTAJLARI NELERDİR?

 1. Porselen lamina veneerler, diğer tedavi seçeneklerine göre daha estetik özelliklere sahiptir. Çürük, kırık, yaşa bağlı aşınma ya da yapısal bozukluklardan dolayı, bireyin kendisinden emin olarak gülümseyemediği durumlarda, lamine uygulamasıyla doğal bir gülümseme kazandırılır.
 2. Porselen çok ince bir tabaka halinde hazırlandığı için ışığı geçirmesi ve yansıtması doğal dişe çok yakındır. Bu nedenle, mükemmel bir estetik görüntü verir.
 3. Dişte tırnak genişliğinde bir yuva açılması yeterlidir.
 4. Dişlerin gereğinden fazla küçültülmesine gerek kalmaz. Dişlerin doğal yapısı bozulmaz, diş dokusu maksimum düzeyde korunmuş olur.
 5. Klinik çalışma süresi kısadır, hastaların stresini azaltır ve zamandan tasarruf sağlar.
 6. Aşınmaya karşı direnci yüksektir.
 7. Yapıştırma sonrası tutuculuğu iyidir.
 8. Preperasyon mine düzeyinde ya da çok az dentini içine aldığı için anesteziye gerek yoktur.
 9. Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara, kola, kahve ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını en aza indirir.
 10. Sağlam, renkleri değişmeyen ve mukavemeti yüksek malzemeden üretilir.
 11. Dişlerinize hiç müdahalede bulunmadan, ağzınızın önceden hazırlanmış modelleri üzerinden veya dijital diş hekimliği teknolojileri sayesinde amaca uygun bilgisayar programları sayesinde lamine diş uygulamasının bitmiş halini görmeniz, buna göre karar vermeniz mümkün olabilir.

Lamina Diş Yaptırdıktan Sonra Kullanımında ve Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

1-Dişler dairesel biçimde, yumuşak darbelerle fırçalanmalı.

2-Ağız gargarası yapılmalı.

3-Lamine diş kaplamasının yapıldığı (genellikle ön dişlere yapılmaktadır) dişlerle sert gıdalar çiğnenmemeli, koparılmamalı.

4-Tırnak yeme,kalem ısırma takıntılarından vazgeçilmeli.

5-Gece uyurken diş sıkma veya gıcırdatma alışkanlığı varsa dişlere gece plağı takılmalı

6-Düzenli kontroller ihmal edilmemeli.

Porselen lamina diş fiyatı / ücreti nedir?

Yapılacak diş sayısına göre değişmektedir. Kliniğimizde yapılan muayeneden sonra size daha net bir şey söyleyebiliriz.


Porselen Lamina Uygulaması

Aşağıdaki videoda lamina uygulaması gösterilmiştir;

Referanslar
Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

copyright © 2020

tr Türkçe
X