×

Diş dolgusu,  küçük boyutta diş çürüklerinin tedavisidir.  Bu çürükler, sinirleri etkilememiştir. Dişteki çürük temizlendikten sonra oluşan boşluk dolgu maddesi ile doldurulur.

Dişe normal fonksiyon ve görünüm kazandırılır ve çürüğün ilerlemesi durdurulmuş olur.

Diş çürüğü nedir? Nasıl meydana gelir?

Ağız ortamında bulunan bakterilerin yediğimiz karbonhidratlı (şekerli) gıdalardaki şekeri parçalaması sonucu açığa çıkan asitler, dişin sert dokularındaki inorganik yapıyı bozarak eritir.

Dişin sert dokulardaki bu bozulmaya diş çürüğü denir.

Kompozit (Beyaz) Dolgu Nedir?

Kompozit rezin esaslı diş rengindeki dolgulardır. Hamur kıvamındaki materyal diş üzerindeki çürük dokuların temizlenmesini takiben açılan kaviteye (oyuğa) yerleştirilir ve led ışıkla  sertleştirilir.

Kompozit Diş Dolgusu Aşamaları

Farklı renk seçenekleri olduğu için dişin doğal rengine en yakın renkler kullanılarak estetik anlamda oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Amalgam dolgu; gümüş, kalay ve bakır alaşımının, cıva ile karıştırılması ile elde edilir.

Kliniğimizde, amalgam dolgu kullanılmamaktadır. Dolgu malzemesi olarak amalgam yerine beyaz kompozit kullanılmaktadır.

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Sinirlerin zarar görmesi durumunda öncelikle diş(ler)e kanal tedavisi yapılır ve kanal tedavisinde son aşama olarak dişlere kalıcı dolgu yapılır.

Kliniğinizde Estetik Diş Dolgusu Yapılmakta mıdır?

Evet, yapılmaktadır.
Ayrıntılar >> 

Diş dolgusu ücreti ne kadardır?

Diş dolgusu ücreti, dişlerin durumuna ve yapılacak tedaviye göre değişmektedir. Kliniğimizde yapılan muayeneden sonra, daha ayrıntılı bilgi verebiliriz.


Aşağıdaki videoda, diş dolgusunda dentin pini uygulaması gösterilmiştir.

Referanslar

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

copyright © 2020

tr Türkçe
X